Eschenbacher przyznał w rozmowie z niemieckimi mediami, że bezskutecznie próbował zainteresować swoich wiernych wieczorami biblijnymi. Jednak co nie wymyślał, to nie działało. Jednak udało mu się znaleźć rozwiązanie – postanowił połączyć rekolekcje z degustacją whisky. I jak się można było spodziewać, to faktycznie zadziałało.

– Rekolekcje to kilkudniowy okres poświęcony odnowie duchowej poprzez modlitwę, czytanie Pisma Świętego i spowiedź. Chodzi w nich przede wszystkim o refleksję i pogłębienie swoich wewnętrznych relacji z Bogiem – powiedział Thomas Eschenbacher.

Chyba nikogo nie dziwi, że teologiczne dysputy przy szklaneczce whisky nagle wydały się wiernym nad wyraz ciekawym doświadczeniem. W błyskawicznym tempie znalazło się 30 chętnych na zaplanowane na 11 styczna nauki biblijne w Hammelburgu. Spotkanie jest przeznaczone wyłącznie dla mężczyzn. Co ich czeka podczas rozważań o Bogu? Degustacja pięciu gatunków whisky. Eschenbacher stwierdził, że nie wie, jak ten projekt się rozwinie dalej i czy taka nietypowa forma ewangelizacji ma sens, ale musimy go pochwalić za próbę.

Można powiedzieć, że 53-letni proboszcz znany jest z ciekawych metod docierania do wiernych. Parę lar temu podczas mszy w trakcie karnawału w Wuerzburgu wygłosił rymowane kazanie. Zdarzyło mu się też zorganizować piłkarską pielgrzymkę w intencji awansu klubu 1. FC Nuernberg w tabeli Bundesligi.