Pomysł na zbadanie 55 butelek starej szkockiej whisky zdecydował się broker „Rare Whisky 101”. Zaniepokoiły go informacje o rozprzestrzenianiu się fałszywego alkoholu na rynku wtórnym. Butelki wybrano losowo z aukcji, prywatnych kolekcji i u detalicznych sprzedawców.

Spośród nich aż 21 okazało się fałszywych – były to zwykłe podróbki lub alkohol destylowany w innym roku niż deklarowany wiek whisky.Testy przeprowadzono w laboratorium Scottish Universities Environmental Research Centre (SUERC) w East Kilbride. Do zbadania wieku alkoholu użyto metody datowania węglem radioaktywnym.

Fałszywa okazała się m.in. whisky opisana jako Ardberg 1885, nabyta od prywatnego właściciela oraz whisky Thorne’s Heritage z początku XX wieku, kupiona na aukcji. Co gorsza, wszystkie butelki sprzed 1900 roku okazały się fałszywe.

Broker stwierdził, że gdyby 21 butelek było rzeczywiście oryginalnych, łącznie byłyby warte 635 tysięcy funtów.

Co więcej, na podstawie tych badań „Rare Whisky 101” szacuje, że rzadka whisky o wartości 41 mln funtów, krążąca obecnie na rynku wtórnym i obecna w kolekcjach, jest po prostu fałszywa. Żeby oddać skalę problemu, to więcej niż cały brytyjski rynek aukcyjny whisky. Jego wartość do końca tego roku przekroczy 36 mln funtów.