Andreas Møller, szef kuchni nagrodzonej gwiazdką Michelin restauracji Copenhague w Paryżu, jako pierwszy na świecie poprowadził nowego Lexusa RC. A kryła się za tym nietypowa misja. Otóż miał on najpierw zebrać wachlarz doświadczeń i emocji towarzyszących jeździe premierowym modelem Lexusa, a następnie stworzyć na ich podstawie danie.

fot. materiały prasowe

Danie inspirowane Lexusem

To, co pojawiło się na talerzu Andreasa po odbytej jeździe nazwał on „#SharpYetSmooth”. Jak deklaruje sam kucharz, posiłek w którym połączone zostały różne smaki, często kontrastujące ze sobą, idealnie oddaje jego wrażenia z jazdy. „Wielu z nas pragnie aut, które zwracają na siebie uwagę. W przypadku RC stylistyka nie jest pretensjonalna, lecz wysmakowana. Takie powinno być idealne danie. Taki również powinien być samochód” – mówi Møller. Dodaje też, że jego pomysł oparty został na wacie cukrowej, pod którą skrywało by się pełnoprawne danie. „Jej zastosowanie w słonej potrawie jest trudne, ale takie właśnie było moje pierwsze wrażenie ze spotkania z Lexusem. Wygląda pięknie, ale dopiero kiedy go prowadzisz, poznajesz wszystkie jego sekrety”  – wyjaśnia szef kuchni.

fot. materiały prasowe

Lexus na talerzu

Andreas pod watą cukrową ukrył więc swoje ulubione smaki, które mogą być zaskakujące. Do odtworzenia ostrych linii nadwozia użył makreli. Co więcej, poszczególne składniki poddał marynowaniu, wędzeniu lub fermentacji. Finalnie, to co przygotował Andreas na bazie swoich doświadczeń z Lexusem to ryba wędzona w dębowym dymie, połączona z siekaną kalarepą, zeszkloną w procesie marynowania z dodatkiem chrzanu. Do tego kiszone ziarna gorczycy i czosnku niedźwiedziego, kwaskowaty egzotyczny owoc Citrus australasica, znany też jako limonkowy kawior, a także porzeczki, ogórecznik, rukiew i azjatycka solanka. Całość, tak jak na początku deklarował kucharz, przykryta lekko osoloną watą cukrową, spryskaną sokiem z białych porzeczek, osolonej cytryny i olejem z jadalnych alg.

fot. materiały prasowe

Nowy Lexus RC

Lexus RC zadebiutował na Salonie Samochodowym w Paryżu. Na europejskim rynku Lexusa RC wyposażono w dwie jednostki napędowe. Pod maskę Lexusa RC 300h trafił układ hybrydowy z silnikiem benzynowym o pojemności 2,5 l, którego łączna moc wynosi 223 KM. Lexusa RC 300 wyposażono w 2-litrowy silnik benzynowy z turbosprężarką twin-scroll, wytwarzający 245 KM mocy i połączony z 8-stopniową automatyczną skrzynią biegów Sport Direct Shift.