Oczywiście to nie jest pełna lista nadciągających atrakcji. Raz, że ciekawych tytułów jest zwyczajnie zbyt dużo, dwa – wiele interesujących premier nie zostało jeszcze zapowiedzianych bądź potwierdzonych. Nie wiemy, kiedy pojawi się „Cyberpunk 2077” CD Projektu oraz czym zaskoczą nas producenci w czasie wiosennego E3. Pominęliśmy też szereg tytułów, które pojawiają się co roku i mimo niewielkich zmian wciąż zżerają nam czas (tu kłania się „FIFA 20”). Mamy jednak pewność, że przy niejednym z poniższych tytułów zarwiemy noce.

Anno 1800

Gatunek: strategia ekonomiczna

Platformy: PC

Przewidywana data premiery: 16 kwietnia

Ta seria ma już ponad dwadzieścia lat i w sumie nigdy nie zawiodła. Każda odsłona oferuje to, co fani gatunku lubią najbardziej – możliwość stworzenia gospodarczego imperium i wykończenia niedojdów z konkurencji. W tym roku będzie to imperium z XIX-wieku, czasów intensywnej industrializacji. Wydobywanie surowców, konstruowanie maszyn, rozwijanie sieci kolejowej, zmaganie się z coraz bardziej zanieczyszczonym powietrzem to niektóre z atrakcji, jakie przygotowali twórcy. Według nich „Anno 1800” będzie powrotem do tradycyjnego sposobu rozbudowania miast i klasycznych bitew morskich. Sporego znaczenia nabierze też… turystyka.

Anthem

Gatunek: sieciowa RPG akcji

Platformy: PC, PS4, X1

Przewidywana data premiery: 22 lutego

BioWare to legenda, której zawdzięczamy „Baldur’s Gate”, „Mass Effect” czy chociażby „Dragon Age”. Ostatnio nie ma najlepszej prasy, ale „Anthem” ma to zmienić. Gra zapowiadania jest jako fabularna gra akcji osadzona w otwartym świecie. Gracze tworzący czteroosobowe drużyny będą eksplorować krainę pełną dziwnych bestii, ruin i przedziwnych zjawisk pogodowych. Misję ułatwią im specjalne kombinezony dające nadludzkie możliwości oraz inny nowoczesny sprzęt. Nie oznacza to jednak, że będą tylko walczyć. W programie pojawią się postacie niezależne, a także rozbudowana fabuła.

Control

Gatunek: gra akcji

Platformy: PC, PS4, X1

Przewidywana data premiery: 2019

Najnowsze dzieło Remedy, autorów „Maksa Payne” czy „Quantum Break”, przedstawiany jest w zapowiedziach jako nietypowa strzelanina TPP opowiadająca o FBC, organizacji badającej wszystko to, co nadprzyrodzone. Kiedy jej siedziba (wieżowiec na Manhattanie) zostaje zaatakowana przez pochodzącą z innego wymiaru istotę znaną jako Hiss, niejaka Jessie Faden zakasuje rękawy i bierze się do roboty. Gra wyróżniająca się nietypowym sprzętem. Broń – tak zwany The Director’s Pistol – można bowiem niemal dowolnie przebudować. Ba, da się nawet stosować telekinezę!

Crackdown 3

Gatunek: akcja

Platformy: PC, X1

Przewidywana data premiery: 15 luty

Aż trudno uwierzyć, że od premiery „Crackdown 2” upłynęło już 9 długich lat. Od tego czasu tajemnicza organizacja terrorystyczna zdołała doprowadzić do upadku naszej cywilizacji. Przynajmniej teoretycznie, bo w grze nie do końca to widać. Program „Saint’s Row” w stylistyce „TRON-a”, czyli otwarty, nieco dziwaczny świat, sporo freaków na ulicach, dużo strzelania z futurystycznych, niezwykle potężnych broni. Zapowiada się naprawdę intensywna rozgrywka, masa wybuchów, dopracowanych efektów świetlnych, wreszcie humoru.

Days Gone

Gatunek: survival horror

Platformy: PS4

Przewidywana data premiery: 26 kwietnia

Gra reklamowana jako jeden z ostatnich „wielkich” exclusive’ów na konsolę Playstation 4 rozgrywa się w świecie zniszczonym klasyczną epidemią zgnilizny. Zarażeni ludzie, ale i niektóre zwierzęta zamieniają się w tylko teoretycznie bezmózgie, łaknące krwi zombie. Gracz może walczyć z nimi niczym bohaterowie filmu „World War Z”, wystrzeliwując tony karabinowych kul na sekundę, ale także spróbować przemykać się za ich plecami. W eksploracji otwartego świata – naszego, a nie jakiegoś futurystycznego dziwoląga – ma pomóc motocykl. Podobno to jedna z największych atrakcji „Days Gone”.

Devil May Cry 5

Gatunek: zręcznościowa

Platformy: PC, PS4, X1

Przewidywana data premiery: 8 marca

Rok 2019 będzie rokiem powrotów. Wśród odkopanych gdzieś na śmietniku historii marek uwagę zwraca „Devil May Cry 5”. Tak, tak, kontynuacja wydanej w 2008 roku części czwartej! Sam model rozgrywki nie ulegnie większym zmianom. Wróci Dante, a także Nero. A wszystko po to, by gracz mógł w akrobatycznym chwilami stylu siekać i zabijać dziesiątki demonicznych bestii. Autorzy chwalą się zwłaszcza tym, że ich gra działa stabilnie w 60 klatkach na sekundę. Ponoć też zaskoczy fanów graficznym realizmem. Mnie to przekonuje i mam nadzieję, że zabawa będzie tak samo dobra jak przed dekadą.

Doom Eternal

Gatunek: strzelanina FPP

Platformy: PC, PS4, X1, Switch

Przewidywana data premiery: 2019

To powrót do przeszłości przy wykorzystaniu technologii przyszłości. Innymi słowy klasyczna strzelanina, w której biega się jak głupi i walczy z piekielnymi paskudami, tyle że zrealizowana w ultranowoczesny sposób. Taktyka idzie precz, podobnie jak skradanie się czy dobre dla mięczaków planowanie akcji. Liczy się refleks. Trzeba szybko biegać, celnie strzelać, skakać i robić wrogom z mózgów składowisko ołowiu. Wśród zalet najczęściej wymienia się system umożliwiający odstrzeliwanie przeciwnikom kolejnych fragmentów ciała, a także tryb „Invasion”, w którym da się dołączyć do kampanii singlowej innego gracza i utrudnić mu życie jako demon. Fajne!

Dying Light 2

Gatunek: survival horror

Platformy: PC, PS4, X1

Przewidywana data premiery: 2019

Jedna z najbardziej cenionych polskich firm developerskich – Techland – kończy pracę nad kontynuacją wydanego w 2015 roku horroru “Dying Light”. Realia się nie zmienią: świat nadal walczy z inwazją zombie, a gracz okazuje się nie tylko celnym strzelcem, ale i rasowym parkourowcem. Scenariusz umożliwia podejmowanie decyzji wpływających na przedstawiony świat. Pewną nowością ma być to, że przeciwnicy zaczną preferować noc. Atutem programu ma być też fotorealistyczna grafika. Jak dla mnie, szykuje się wielki hit.

Far Cry: New Dawn

Gatunek: strzelanina FPP

Platformy: PC, PS4, X1

Przewidywana data premiery: 15 lutego

Teoretycznie to samodzielny dodatek do „Far Cry 5”, zmieniający nieco mapę i wprowadzający nowe wątki fabularne. Innymi słowy takie trochę naciągactwo i powtórka z rozgrywki. W praktyce to wciąż wspaniała gra rozgrywająca się w otwartym świecie i dająca grającemu olbrzymią swobodę. Tu można chodzić, jeździć, biegać, strzelać, oswajać zwierzęta, współpracować z napotkanymi postaciami. Przewidziano nowe bronie (wyrzutnia pił tarczowych) oraz możliwość rozbudowy własnej bazy, konstruowania pojazdów, produkowania paliwa. A do tego masę humoru. Mocno specyficznego.

Gears 5

Gatunek: strzelanina

Platformy: PC, X1

Przewidywana data premiery: 2019

Microsoft co kilka lat zapraszał graczy do świata „Gears of War”. W tym roku też to zrobi. Główną bohaterką produkcji pozbawionej hasełka „of War” zostanie Kait Diaz. Gracze poznają jej historię i spróbują zagłębić się w przeszłość Szarańczy. Innymi słowy przeżyją rzadko kiedy będą odrywać palec od cyngla. „Gears 5” na opublikowanych w sieci filmikach wygląda znakomicie. Ciekawostką jest tryb split-screen umożliwiający wspólną zabawę na jednej konsoli. To rozwiązanie, które – jak się wydawało – odeszło już do przeszłości, powróci jako alternatywa dla klasycznego trybu kooperacji.

Judgment

Gatunek: zręcznościowa

Platformy: PS4

Przewidywana data premiery: połowa 2019

Kto słyszał o serii „Yakuza”, wie już wszystko. Prawie. „Judgment” to bowiem jej spin-off, o tyle nietypowy, że zrealizowany w konwencji – cytuję – „thrillera prawnego”. Bohaterem jest prywatny detektyw próbujący rozwiązać sprawę seryjnego mordercy. Oczywiście podczas śledztwa nieraz użyje pięści, ale częściej posłuży się dedukcją. No i będzie musiał zadbać o zabezpieczenie śladów. „Judgment” ukazała się w Japonii tuż i zebrała bardzo dobre oceny. Anglojęzyczna wersja trafi do sklepów w drugim lub trzecim kwartale tego roku.

Man of Medan

Gatunek: przygodówka

Platformy: PC, PS4, X1

Przewidywana data premiery: 2019

Autorzy „Until Dawn” rozpoczynają tą grą serię „The Dark Pictures Antology”, czyli cykl mrocznych przygodówek bazujących na opowiadaniu interesujących historii. W „Man of Medan” punktem zapalnym jest odnalezienie przez kilku Amerykanów zatopionego samolotu z czasów drugiej wojny światowej. Eksploracja wraku zapoczątkuje szereg przedziwnych wydarzeń, które niejednego powinny przestraszyć. Wierzą w to twórcy programu, którzy zapowiadają również szereg alternatywnych zakończeń, a także zagadki logiczne i zręcznościowe.

 

Autor jest felietonistą Sztos.pl, przetłumaczył ponad sto książek i pracował w wielu redakcjach. Prywatnie zdecydowanie bardziej wierny – ceni kino, książki, koty oraz (wyjątkowo nie na K) – gry video.