Fani pisarza czekają już niemal siedem lat na wydanie „Wichrów zimy”, czyli szóstej z kolei powieści wchodzącej w skład słynnej serii fantasy. Niestety wychodzi na to, że książka nie ukaże się w najbliższym czasie. W niedawnym wywiadzie dla „Guardiana”, George R.R. Martin wypowiedział się o presji, którą czuje przy pisaniu powieści. Co ciekawe, winę za jej opóźnienie zwalił po części na serial HBO.

„Z racji, że serial osiągnął taką popularność na całym świecie, książki się świetnie sprzedają i są dobrze oceniane, to za każdym razem, gdy siadam do pisania nowej części, to mam świadomość, że muszę zrobić coś wielkiego. A to jest spory ciężar dla mnie. Z drugiej strony, gdy złapię już rytm, to reszta świata znika. Wtedy nie obchodzi mnie, co zjem na kolację, jakie filmy lecą w telewizji lub kto jest wściekły na mnie w tym tygodniu, ponieważ wciąż nie wydałem książki” – powiedział.

Martin wyznał, że wyzwaniem w ciągu ostatnich kilku lat było wejście w ten trans, dzięki któremu może pisać. Podczas gdy serial HBO dorzucił mu znaczną presję, skończenie „Wichrów zimy” stało się trudne ze względu na to, jak skomplikowana jest historia „Pieśni lodu i ognia”.

„Walczę z tym od kilku lat” – powiedział Martin. „Wichry zimy” bardziej przypominają tuzin powieści niż jedną. Każdy wątek jest z innym bohaterem, gdzie spotkamy inną obsadę postaci drugoplanowych, antagonistów, sprzymierzeńców i kochanków. Wszystko to jest splecione ze sobą w niezwykle złożony sposób. To bardzo, bardzo trudne” – dodał.

Nowa książka już niebawem

Ostatnia powieść Martina z sagi to „Taniec ze smokami”. W Polsce została podzielona na dwa tomy – pierwszy wyszedł 22 listopada 2011 roku, zaś drugi 21 lutego 2012 roku. Serial „Gra o tron” już w piątym sezonie dogonił swoje książkowe pierwowzory, stąd poczynając od szóstego sezonu HBO w pewnej mierze musi wiele wątków kontynuować po swojemu.

Przypomnijmy, że ostatni sezon głośnej adaptacji telewizyjnej pojawi się w 2019 roku. Póki co nie wiemy, kiedy z kolei George R.R. Martin wyda następną książkę z serii. Pocieszeniem jest fakt, że jeszcze w 2018 roku wyjdzie jego inna powieść. „Fire & Blood” opisze wydarzenia rozgrywające się 300 lat przed akcją „Gry o tron” i jest kroniką rodu Targaryenów. Premierę zaplanowano na 20 listopada. Polskie wydanie przygotuje wydawnictwo Zysk i S-ka.