Oficjalny opis 5. sezonu serialu zdradza nam, że historia może być wyjątkowo mroczna. Luther i jego nowa partnerka Catherine Halliday zmierzą się z serią makabrycznych i na pierwszy rzut oka przypadkowych zabójstw. Gdy te stają się bardziej zuchwałe i publiczne, bohaterzy natrafiają na skomplikowaną sieć tropów i ślepych uliczek, które wydają się chronić niemożliwe do powstrzymania zepsucie. I nawet gdy sprawa przybliży Luthera bardziej niż kiedykolwiek do prawdziwego oblicza zła, to będzie zmuszony stawić czoło demonom swojej przeszłości. Stając na linii ognia, będzie musiał wybrać, kogo chronić i kogo poświęcić. Jego następny ruch będzie miał druzgocące konsekwencje dla ludzi wokół niego.

Oprócz Idrisa Elby w roli tytułowej, w nowej odsłonie wystąpią też Dermot Crowley, Wunmi Mosaku, Michael Smiley oraz Patrick Malahide. Wiele wskazuje na to, że w 5. sezonie zobaczymy również faworytę fanów serialu, czyli postać Alice Morgan, graną przez Ruth Wilson. Producentem serialu jest BBC Studios.

Co dalej?

Przypomnijmy, że serial był emitowany w latach 2010-2013 i opowiadał o doświadczonym detektywie z Londynu, który tropi seryjnych morderców, jednocześnie zmagając się z własnymi problemami. „Luther” powrócił po raz pierwszy na antenę w 2015 roku z sezonem liczącym ledwie dwa odcinki, stąd wielu widzów czuło spory niedosyt. Na szczęście zamówiono kolejny sezon, który jak się okazuje, wcale nie będzie ostatnim.

„Ten sezon to nie koniec. Ale zajdą w nim prawdziwe zmiany” – powiedział jakiś czas temu Elba.

Media spekulują, że producenci mogą planować pełnometrażowy film z Lutherem. Póki co pozostaje nam czekać na nowy sezon. Niestety jeszcze nie znamy daty jego premiery.