Produkcja opowiada o tytułowym bohaterze, którego samotna misja miała zdecydować o losach Polski i II wojny światowej. Ścigany przez wszystkie wrogie wywiady, w środku nocy przerzucony z hotelu Savoy do Żabna, spotyka ludzi, którzy na zawsze zmieniają jego życie.

Nowy film Władysława Pasikowskiego, reżysera hitów „Jack Strong” i „Pitbull. Ostatni pies” to sensacyjna historia szpiegowska, inspirowana sekretną misją słynnego kuriera z Warszawy. Niezwykłe zdarzenia z życia Jana Nowaka-Jeziorańskiego to świetny materiał na scenariusz, co podkreśla sam Pasikowski.

„Naszym celem jest opowiedzenie sensacyjnej, lecz opartej na życiu historii, której scenarzyści Jamesa Bonda pewnie by nie wymyślili, opowiedzenie jej przy tym w maksymalnie nowoczesny sposób, korzystając z osiągnięć nowej stylistyki filmów przygodowo-sensacyjnych” – powiedział Władysław Pasikowski, reżyser i scenarzysta „Kuriera”.

W obsadzie filmu są odtwórca głównej roli Philippe Tłokiński („Belfer” ), Patrycja Volny („1983”), Tomasz Schuchardt, Cezary Pazura, Adam Woronowicz, Zbigniew Zamachowski, Mirosław Baka, Rafał Królikowski, Grzegorz Małecki i Jan Frycz.

„Kurier” pojawi się w kinach 15 marca.

Kim był Jeziorański?

Przypomnijmy, że Zdzisław Antoni Jeziorański (Jan Nowak był jednym z jego pseudonimów okupacyjnych) podczas II wojny światowej był mocno zaangażowany w działalność konspiracyjną.

Uczestniczył m.in. w Akcji „N”, w ramach której kolportowano wśród Niemców antyhitlerowskie materiały propagandowe w języku niemieckim. Odbył pięć wypraw na trasie Warszawa – Londyn jako kurier komendanta głównego AK i jego łącznik z rządem polskim w Londynie. Walczył w powstaniu warszawskim.

Swoje przeżycia z czasów wojny opisał w książce „Kurier z Warszawy”. Zmarł 20 stycznia 2005 roku w wieku 90 lat.

Drugi film o II wojnie światowej

Przypomnijmy, że w tym roku zobaczymy też inny polski film sensacyjny, którego akcja dzieje się w czasie II wojny światowej. Chodzi o „Czarnego Mercedesa” Janusza Majewskiego. Akcja filmu rozgrywa się w 1942 roku w Warszawie. W podejrzanych okolicznościach zostaje zamordowana Aneta (Maria Dębska) żona szanowanego adwokata – Karola Holzera (Artur Żmijewski). Sprawę tajemniczego zabójstwa próbuje rozwikłać nadkomisarz Rafał Król (Andrzej Zieliński), funkcjonariusz współpracującej z Niemcami Granatowej Policji, a równocześnie zaprzysiężony żołnierz polskiego podziemia.