W powieści Hellera głównym bohaterem jest Yossarian, amerykański pilot, stacjonujący we Włoszech podczas II wojny światowej. Mężczyzna próbuje zdobyć zaświadczenie o niezdolności do dalszych lotów. Napotyka jednak na absurdalną zasadę, nazwaną paragraf 22, według którego żołnierze mogą na własną prośbę zakończyć służbę z powodu choroby psychicznej. Szkopuł w tym, że jeśli jednak chcą to zrobić z obawy o swoje życie, oznacza to, że nie są wcale chorzy psychicznie. Tym samym mogą dalej pełnić służbę.

Heller w wydanej w 1961 roku powieści w niezwykle groteskowy sposób ukazał bezsens wojny i bezlitosny pęd dowódców do awansu kosztem życia młodych pilotów. Pisarz oparł swoją historię na osobistych doświadczeniach. Wszystko w niej przesycone jest czarnym humorem, a wydarzenia stają się coraz bardziej pokręcone.

„Paragraf 22” doczekał się już m.in. adaptacji filmowej w reżyserii Mike’a Nicholsa z 1970 roku, ale sześcioodcinkowy serial, którego producentem i reżyserem dwóch odcinków jest George Clooney, budzi nadzieję, że w przeciwieństwie do powyższej produkcji udało się więcej uchwycić z ducha powieści Hellera. Clooney w serialu pojawia się także jako porucznik Scheisskopf. W głównej roli zobaczymy Christophera Abbotta, mocno utalentowanego aktora, który pokazał się z bardzo dobrej strony w nieźle ocenianym horrorze „To przychodzi po zmroku” i dramacie „James White”.

Oprócz powyższych osób w serialu zobaczymy m.in. Hugh Lauriego, czyli słynnego Dr House’a, Kyle’a Chandlera oraz Giancarlo Gianniniego. Co ciekawe, dla Clooneya będzie to powrót do telewizji po 20 latach przerwy. W 1999 roku po raz ostatni wystąpił w „Ostrym dyżurze”.

„Paragraf 22” będzie można oglądać od 17 maja. W Polsce serial pokaże HBO GO.