Już w niedzielę, 10 lutego, w nocy wyłonieni zostaną laureaci 72 gali wręczenia nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej. To, obok Oskarów, Złotych Globów i konkursu w Cannes, kolejny ogromnie ważny i prestiżowy konkurs. Tymczasem na trzy dni przed wielką galą wręczenia nagród, z listy nominowanych usunięty został Bryan Singer, reżyser „Bohemian Rhapsody”. Wszystko z powodu oskarżeń o seksualne napastowanie nieletnich chłopców, które pojawiły się pod jego adresem. Reakcja Brytyjskiej Akademii Filmowej była natychmiastowa i w wydanym oświadczeniu przedstawiciele BAFTA poinformowali, że w świetle tak poważnych zarzutów Bryan Singer zostaje usunięty z listy nominowanych. Co prawda reżyser broni się zaprzeczając zarzutom, jednak mimo to członkowie akademii zdecydowali się na taki krok.

Film nominowany jest aż w 7 kategoriach:

Aktor pierwszoplanowy (Rami Malek)
Zdjęcia
Montaż
Kostiumy
Dźwięk
Zdjęcia
Wybitny Film Brytyjski

Akademia podkreśla, że wszystkie nominacje zostaną zachowane, a usunięcie Singera z listy w praktyce oznaczać ma jedynie wykreślenie jego nazwiska przy nominacji jako wybitny film brytyjski.

Nagrody BAFTA 2019

Tegoroczne ceremonia to jednak nie tylko skandal wokół reżysera „Bohemian Rhapsody”, ale przede wszystkim filmy, które poznaliśmy z wielu innych nominacji. Równorzędną liczbę nominacji co „Bohemian Rhapsody” zdobył też film „A Star is Born” (Narodziny Gwiazdy).
Wśród nominowanych nie zabrakło również obrazu „Roma” czy „Green Book”. Oba pojawił się w kategorii „Najlepszy Film”.
Również „Zimna Wojna” Pawła Pawlikowskiego została nominowana w dwóch kategoriach: „Najlepszy Reżyser” oraz „Najlepszy Scenariusz”.
Wręczenie nagród BAFTA odbędzie się wieczorem,10 lutego, w Londynie.