W Kamikatsu żyje zaledwie 1500 mieszkańców, którzy zajmują się głównie uprawą ryżu i goszczeniem turystów. Jednak mała ilość w tym wypadku przekłada się na niezwykłe czyny, bowiem miasteczko już w 2020 roku ma zamiar stać się pierwszym na świecie miejscem bez śmieci. „Naszym celem jest recyklingowanie wszystkiego, co nadaje się do przetworzenia” – powiedział szef stacji odpadów, Kazuyuki Kiyohara.

Nie zawsze tak było. Jeszcze do 2003 roku Kamikatsu niczym się nie różniło od innych miejscowości. Śmieci były odbierane przez mieszkańców i palone lub wywożone na składowisko. Jednak we wspomnianym roku władze miasteczka uznały, że ta praktyka jest bardzo szkodliwa dla środowiska naturalnego i zdrowia okolicznych rezydentów, stąd wprowadzono rygorystyczny system segregowania odpadów.
Od tamtej pory mieszkańcy sami muszą przywozić śmieci do centrum recyklingu. W Kamikatsu śmieci segreguje się na aż 45 różnych kategorii. Na tę chwilę ponad 80 proc. odpadów jest już przetwarzanych.

View this post on Instagram

2018.11.13 Zero-waste town Kamikatsu. 日比ヶ谷ごみステーションへ。上勝町はゼロウェイスト宣言をしている町。ゴミ収集車はありません。町の人は自らの足でここへ来て、45品目にゴミを分別するのです。それが当たり前になっているのだから素晴らしい。リサイクルするとお金になるもの、お金がかかるもの、いくらかかるかまで書いてあります。 そしてくるくるショップは、いらないけれど使えるものを持ち込む場所。欲しいものがあれば持って帰れます。年間約15トンの物がゴミにならず誰かの手に渡っているそう。この日はおでん鍋を発見、ゾエさん早速持ち帰る。私は使えそうなお皿に目移り。 ゴミの現状とはいかに。ゼロウェイストアカデミーのページも読んでみて欲しいです。 http://zwa.jp/about/ 燃える燃えないペットボトルビンカンくらいの分別の地域に住む者として、これは驚くべき違い。しかし住むからにはこの分別に従って生きるモヤモヤ感。 そんな思いでゴミ捨てに行く東京の朝。 ゴミの行方を考える。 なるべくマイボトル。ビニール袋もらわない。まずはそこからか。 #zerowaste #kamikatsu #上勝町 #ゼロウェイスト #ゴミ問題

A post shared by NAO (@naomikami) on

Jak to działa?

To typowy widok każdego dnia w Kamikatsu. W centrum segregowania odpadów mężczyzna rozbija toaletę porcelanową na setki drobnych kawałków. Tym sposobem próbuje oddzielić od siebie plastik, gumę i metal, tak aby każdy materiał mógł zostać zakwalifikowany do jednej z 45 kategorii. Nawet najprostsze materiały nadające się do recyklingu muszą zostać zdemontowane w podobny sposób, zanim zostaną wyrzucone.

Plastikowa butelka musi najpierw zostać umyta i pozbawiona etykiety oraz nakrętki, zanim będzie gotowa do utylizacji w jednym z kilkudziesięciu pudełek w magazynie. Szkło oddziela się za sprawą koloru, a wszystko inne, poczynając od pałeczek przez baterie po wkłady do drukarek, musi być starannie posortowane.

Co ciekawe, w ramach centrum działa również sklep, w którym mieszkańcy mogą wymienić niepotrzebne im już ubrania czy meble. W okolicy jest jeszcze fabryka, gdzie pracownicy produkują różne przedmioty z pozyskanych materiałów. Stąd można być więcej niż pewnym, że tak działająca społeczność bez problemu osiągnie swój cel zero waste.