Od ponad 25 lat manufaktura BMW Individual w Garching, niedaleko Monachium, produkuje najwyższej jakości wyposażenie, niezwykłe modele specjalne i spektakularne unikaty – wszystkie w bardzo charakterystycznej stylistyce i dodatkowo wzbogacone najcenniejszymi materiałami na świecie. Teraz specjaliści od designu stworzyli nowy wymiar ekskluzywności.

W BMW Individual M850i xDrive Coupé Night Sky (zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 9,8 – 9,7 l/100 km; emisja CO2 w cyklu mieszanym: 224 – 221 g/km) wybrane elementy obsługi mają aplikacje wykonane z materiałów meteorytowych. Fascynację nieskończonością wszechświata widać również w podświetlanych konstelacjach gwiezdnych na konsoli środkowej oraz w inspirowanej ciałami niebieskimi stylistyce powierzchni listew ozdobnych, oparć foteli, tarcz hamulcowych i akcesoriów zewnętrznych.

Meteoryty w samochodzie

Jak doskonale wiadomo, mniejszy skały kosmiczne przenikają przez tarczę ochronną naszej planety i spadają na Ziemię jako meteoryty. To właśnie one zdobią cały panel konsoli środkowej, przycisk start/stop, wybierak biegów 8-stopniowej skrzyni Steptronic oraz kontroler iDrive Touch. Inkrustacje z meteorytów można znaleźć na listwach progowych z podświetlanym oznaczeniem modelu.

Wzornictwo wielu elementów wewnętrznych i zewnętrznych zainspirowane jest strukturą, która w przyrodzie występuje wyłącznie na obiektach pozaziemskich: charakterystycznymi dla powierzchni meteorytów figurami Widmanstättena. Ściśle geometryczna struktura z prostymi liniami ma wygląd przypominający kryształy lodu i ujawnia się na niektórych rodzajach żelaznych meteorytów dopiero wtedy, gdy są one polerowane lub wchodzą w kontakt ze związkami kwasowymi.

W BMW Individual M850i xDrive Coupe Night Sky ten wyjątkowy motyw znajdziemy w ręcznie zszywanych podsufitkach, na listwach ozdobnych konsoli środkowej, a także na tarczach hamulcowych. Charakterystyczny wzór meteorytu można znaleźć również na lusterkach zewnętrznych, splitterach bocznych wlotów powietrza, grillu atrapy chłodnicy i obramowaniach „skrzeli” na przednich błotnikach. Wszystkie elementy zewnętrzne zostały wyprodukowane indywidualnie w procesie druku 3D.

Niezwykły lakier

BMW Individual M850i xDrive Coupe Night Sky zostało polakierowane w bardzo oryginalny sposób. Specjalny lakier łączy w sobie dwa odcienie. Kolor bazowy karoserii to niemetalizowana czerń. Naniesiono na nią warstwę metalizowanego niebieskiego San Marino z efektem cieniowania od dolnej krawędzi karoserii aż po górną krawędź nadkoli. Na koniec nałożono trzy warstwy lakieru bezbarwnego o różnej wielkości cząsteczek pigmentu, aby nadać lakierowi efekt głębi.

Nie koniec niespodzianek

A co znajdziemy pod maską? To silnik V8 o mocy 530 KM. Napęd xDrive oczywiście trafia na cztery koła. BMW Individual M850i xDrive Coupe Night Sky zadziwia również technologią. Przy tworzeniu zacisków hamulcowych udało się zredukować ich masę do minimum, co oznacza, że użyty został tylko materiał potrzebny do pracy hamulców. W ten sposób powstała forma, której konstrukcja przypomina budowę kości, a w jej strukturze udało się zintegrować kanały płynu hamulcowego. Można śmiało powiedzieć, że takiego samochodu niemiecki producent jeszcze nie zrobił.