Jest mnóstwo sposobów na kaca. Każdy ma swoje sprawdzone sposoby. Dla osób, które nigdy wcześniej nie zwalczały kaca, a chciałyby to zrobić – oto 10 najlepszych metod.

10. Owoce cytrusowe

Witamina C działa perfekcyjnie na kaca. „Owoce i soki owocowe mogą działać jak tabletka na ból głowy” – czytamy w „British Medical Journal”. Zawarta w nich witamina C i fruktoza pomagają wątrobie rozłożyć alkohol. Jak pisze „American Journal of Clinical Nutrition”, pomagają również pozbyć się alkoholu z organizmu.

9. Napoje izotoniczne

Jeżeli zastanawialiście się, czemu niektórzy sportowcy piją napoje izotoniczne zamiast wody, to odpowiedzą jest nawodnienie. Drinki izotoniczne przywracają optymalny stopień nawodnienia organizmu, a w dodatku zawierają właśnie te elektrolity, których Ci najbardziej potrzeba. Pamiętaj jednak, aby nie pić kawy czy herbaty, one odwadniają.

8. Sok pomidorowy

Bóle głowy, mdłości czy zmęczenie, wszystko przez utratę elektrolitów, które pomagają utrzymać bilans płynów w organizmie (na przykład potas). A tak się składa, że soki pomidorowe zawierają potasu naprawdę sporo.

7. Czosnek

Zakładając, że nie jesteś raczej wampirem, to czosnek jest świetną meotdą. Bardzo problematycznym produktem podczas rozkładu alkoholu jest aldehyd octowy. Odpowiada on za uszkodzenia komórki w podobny sposób, jak to czyni promieniowanie radioaktywne. Związki siarki zawarte w czosnku unieszkodliwiają rakotwórcze substancje.

6. Banany

W badaniach opublikowanych w „Journal of Studies on Alcohol” czytamy, że duże dawki witaminy B6 skutecznie zmniejszają symptomy kaca. Wyobraźcie sobie, że jeden banan zawiera połowę dziennej dawki tej witaminy. No i przy tym jest też bardzo dobrym źródłem potasu.

5. Nasiona dyni

Badania opublikowane w „Human & Experimental Toxicology” dowodzą, że alkohol obkurcza naczynia krwionośne w mózgu i prowadzi do problemów neurologicznych. Co za tym idzie? Zapotrzebowanie na magnez! Garść nasion dyni jest w stanie dostarczyć ci połowę dziennego zapotrzebowania i przywrócić normalne funkcjonowanie komórek nerwowych.

4. Pieprz kajeński

Pieprz cayenne jest znany jako bardzo dobry lek na ból głowy. Czyli idealnie na porannego kaca. Polecamy połączyć go z sokiem pomidorowym.

3. Ostrygi

Wiadomo, że nikt normalny nie trzyma w lodówce na co dzień ostryg, prawda? Jednak jeżeli chcielibyście szybko wyleczyć kaca w stylu morskim, to polecamy te mięczaki. Zawierają mnóstwo cynku, który twój organizm traci, usiłując uporać się z alkoholem. Jeżeli jednak nie masz ostryg, śledź też się nada.

2. Biała kiełbasa

Wreszcie coś konkretnego! Według „European Journal of Clinical Nutrition” nawet niewielkie dawki alkoholu niszczą witaminę B12, czego skutkiem jest osłabienie i zmęczenie. Kiełbasa biała podsmażana na minimalnej ilości tłuszczu zapewni Ci odpowiednią dawkę tej witaminy.

1. Miód

Najsłodszy numer pierwszy. Miód dostarczy twojemu organizmowi takie składniki jak: sód, potas i fruktoza, których po dobrej imprezie na pewno Ci brakuje. Najlepiej to zrób sobie kanapkę z miodem, połóż sobie na talerzyku wysmażoną białą kiełbaskę, którą możesz przyprawić czosnkiem oraz pieprzem kajeńskim. Do tego wypij sobie sok pomidorowy, a na koniec zjedz banana i pomarańczkę. Po tym wszystkim będziesz nieśmiertelny i możesz iść znowu w tango.