Jak pokazał Nike z butami Tom Sachs Mars Yard Overshoe i React Element 87, wkładki z korka są jednym ze sposobów walki z bakteriami, ponieważ materiał jest naturalnie antybakteryjny, a jego wbudowana wodoodporność pomaga zapobiegać pleśni. Ale co z innymi materiałami? Odpowiedź nie brzmi dobrze.

Okazuje się, że buty bez skarpetek przynoszą niemal trzy razy większą ilość zarazków niż wtedy, kiedy mamy je na sobie. Jak to dowiedziono? Na zlecenie firmy „Size?” wymazy zostały pobrane z podeszwy, górnej części butów i wkładek noszonych w różnych warunkach. W ten sposób dokładnie zbadano liczbę bakterii, które zbierają się w poszczególnych częściach buta. Następnie próbki przeniesiono na płytki Petriego, gdzie rosły przez pięć kolejnych dni. Oto wyniki:

Trampki płócienne

trampki płócienne bez skarpetek

trampki płócienne ze skarpetkami

 

 

Noszone bez skarpet, trampki płócienne mogą przynieść trzy razy więcej zarazków niż w sytuacji, kiedy mamy je na sobie.

Biały model vs. czarny

Czarne Nike Air Force 1 bez skarpetek

Białe Nike Air Force 1 bez skarpetek

Czarne trampki mogą być nawet brudniejsze niż wyglądają, ukrywając szerszą gamę bakterii niż białe trampki. Powodem tego może być częstsze czyszczenie białego modelu.

Trampki po treningu

Trampki po treningu

Co ciekawe, trampki, które nosimy na siłowni, mają znacznie mniej bakterii, niż można się było spodziewać. Buty mogą nie pachnieć najlepiej po solidnym treningu, ale nie musi to oznaczać większą liczbę bakterii.

Trampki po imprezie

Trampki po imprezie

Jednak nasze buty są narażone na największą ilość bakterii, gdy… imprezujemy. Zatem w tym przypadku najlepiej będzie je wrzucić do pralki. A wniosek jest taki, że lepiej nigdy więcej nie wybierać się z domu w butach bez skarpetek.