Ryszard Szurkowski leży w Mazowieckim Centrum Rehabilitacji „Stocer”, który znajduje się w Konstancinie-Jeziornie.

– 10 czerwca wystartowałem w wyścigu w Kolonii. Kraksa, jak kraksa. Nie jechałem zbyt szybko, pewnie coś ponad 40 km/h, w płaskim, szerokim terenie. Dwóch kolarzy przede mną sczepiło się kołami, ja walnąłem w nich i poleciałem na bruk, a z tyłu najechał na mnie peleton. Gdybym jechał dziesięć pozycji dalej, wpadłbym na kupę ludzi i nic by się nie stało. (…) Hamowanie było bez sensu, ale musiałem odruchowo zacisnąć klamki, bo nie chroniłem głowy. Walnąłem twarzą w asfalt. Nic więcej sobie nie zrobiłem, nie miałem żadnych zadrapań na ciele. Ale głowa… Jakby ktoś walnął mnie dechą w czapę – powiedział Ryszard Szurkowski w rozmowie z Kamilem Wolnickim z „Przeglądu Sportowego”.

Urodzony w 1946 roku kolarz jest dwukrotny wicemistrzem olimpijskim, czterokrotnym medalistą mistrzostw świata, dwunastokrotnym mistrzem Polski i pięciokrotnym zwycięzcą Wyścigu Pokoju. Niestety od ponad 13 tygodni jest przywiązany do łóżka. Przeszedł już dwie operacje kręgosłupa i skomplikowaną operację twarzy. Ma czterokończynowe porażenie i problemy z normalnym funkcjonowaniem.

Jak sam przyznał, przez dwa miesiące w ogóle się nie ruszał. – Ale widzę, że robię postępy, mięśnie zaczynają pracować. Jest takie urządzenie do pionizowania. Przypinają człowieka kolanami i piersiami, żeby próbować postawić. Na początku przy trzydziestu stopniach przychodzą zawroty głowy i duszności. A mnie już udaje się stanąć w pionie! Tętno szaleje, można zemdleć albo zwymiotować, ale trzeba walczyć. Warto, bo to też wpływa na psychikę. Człowiek czuje, że coś zaczyna się dziać – przyznał „Przeglądem Sportowym”.

Jak można pomóc mistrzowi?

Niestety rehabilitacja Ryszarda Szurkowskiego jest bardzo droga, ale „Stowarzyszenie Lions Club Poznań 1990” zorganizowało zbiórkę pieniędzy. Wpłat można dokonywać na konto:  09 1240 1747 1111 0000 1845 5759.

W dane odbiorcy wystarczy wpisać: ul. Jana Henryka Dąbrowskiego 189, 60-594 Poznań, a w tytule przelewu: „RYSZARD SZURKOWSKI – REHABILITACJA”