Według obecnych przepisów w każdym klubie Ekstraklasy może grać dwóch piłkarzy spoza Unii Europejskiej. W przypadku obcokrajowców z paszportem UE sytuacja wygląda zupełnie inaczej, bo tych może być jedenastu. Polski Związek Piłki Nożnej miał to zmienić za sprawą wprowadzenia limitu. Drugi pomysł dotyczył obowiązku wystawiania jednego młodzieżowca do gry w najwyższych rozgrywkach ligowych w Polsce.

Władze klubów dostały wytyczne w tej sprawie, ale nie zgadzały się z takimi zmianami. Wpis dziennikarza Mateusza Święcickiego wywołał duże poruszenie. „Za chwilę zacznie się burza i narodowa dyskusja. Że ksenofobia, że bez sensu, że nikt tak nie robi (…). Obcokrajowcy nie zmieniają Ekstraklasy, nie podnoszą jej poziomu, są środkiem doraźnym. Jakość ludzi zarządzających polskimi klubami jest fundamentalnym problemem naszej piłki. Limity muszą być, inaczej nic oddolnie się nie zmieni” – napisał.

Limit zniesiony

Jednak po jakimś czasie Święcicki opublikował nowy post, w którym wspomniał o rozmowie ze Zbigniewem Bońkiem, który sprecyzował, jak będą wyglądały zasady w Ekstraklasie od sezonu 2019/2020:

„Obowiązek młodzieżowca (nie dotyczy bramkarza), czyli w drużynie będzie musiał występować minimum jeden młodzieżowiec grający „w polu”. Co się stanie jeśli odniesie kontuzje, a na ławce nie będzie drugiego młodzieżowca do wejścia? Zespół gra w dziesięciu, dlatego klub musi mieć na ławce rezerwowych przynajmniej jednego na wypadek przykrych zdarzeń. Zmiana ma wpłynąć na mentalność polskich dyrektorów, prezesów, trenerów, by wystawiali jak najwięcej młodych Polaków. Wiadomo, że jak wyjdzie ich dwóch na boisko to jesteś zabezpieczony ” – czytamy.

Z kolei informacja na temat wprowadzenia limitu obcokrajowców okazała się nieprawdziwa. „Zostanie zniesiony limit obcokrajowców ekstraklasie. Kluby będą miały wolną rękę na rynku transferowym. Czyli nie będzie tak, że pojawią się jakiekolwiek ograniczenia. Kompromis jest prosty. Wprowadzacie młodzieżowca, to przymus, ale odpuszczamy wam limit obcokrajowców” – czytamy.

Mateusz Święcicki:Korekta. Mój wcześniejszy wpis wprowadził poruszenie. Rozmawiałem przed chwilą ze Zbigniewem…

Opublikowany przez 2AngryMen: Święcicki & Kapica Środa, 5 grudnia 2018