Konkurs zorganizowano z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zadaniem uczestników była praca nad poprawą jakościową haseł z tzw. kanonu polskiej Wikipedii, czyli zbioru blisko 1,5 tys. najważniejszych haseł dotyczących Polski i Polaków. Prace redaktorów trwały od września 2018 roku. W skład Jury wchodzili m.in. dziennikarze, kulturoznawcy i naukowcy. W konkursie wzięło udział 26 haseł, do finału trafiło osiem. Wstępnej preselekcji dokonała komisja złożona z wikipedystów, a ostatecznych zwycięzców wybrało jury.

Wódka okazała się nie do pokonania. Jak pisze portal wirtualnemedia.pl, zwrócono uwagę, że notka o tym pojęciu zawiera obszerny rys historyczny, opis aspektów prawnych, technologii produkcji, rynku, spożycia i znaczenia wódki w kulturze, a także jest opatrzona grafikami, ilustracjami oraz poparta weryfikowalnymi źródłami.

– Co prawda nie ma twardych dowodów, że wódka na pewno została wymyślona w Polsce, ale artykuł na Wikipedii mówi sam za siebie – powstał z tak ogromną pieczołowitością i dbałością o detale, że nawet abstynenci przeczytają go z przyjemnością. Wódka – na Wikipedii to samo zdrowie! – powiedział prof. Dariusz Jemielniak.

Autorem zwycięskiego opisu jest wikipedysta o pseudonimie Macedo. W nagrodę za najlepiej opracowane hasło dostał bilety na wybrane wydarzenie kulturalne o wartości 600 zł.

Na drugim miejscu w konkursie pojawiło się hasło „orzeł bielik”, zaś na trzecim „polska szkoła filmowa”. Do finałowej części konkursu przeszły również hasła jak „filozofia polska”, „Kaszuby” oraz „Sanacja”. Ale żadne z nich nie miało szans z wódką. W końcu nasz kraj od dawna stoi tym alkoholem.