Szacuje się, że w całym kraju jest ich aż 8 milionów. Najwięcej opuszczonych domów znajduje się na wschodnim wybrzeżu. Stąd wszystkie osoby, które zdecydują się wziąć udział w programie, będą mogły kupić nowy dom po bardzo niskiej cenie lub otrzymają go zupełnie za darmo! Na tym się jednak niespodzianki nie kończą, bowiem możliwe będzie również uzyskanie dofinansowania do remontu tych posiadłości, których stan nie pozwala na zamieszkanie.

Skąd taka liczba opuszczonych domów? Głównymi powodami są katastrofy naturalne i starzejące się społeczeństwo. Japończycy są również bardzo przesądni – wierzą, że mieszkanie w starych domach, w których zmarł ich poprzedni właściciel, przynosi pecha i niewielu jest chętnych, którzy decydują się na zakup takich nieruchomości.

Co ciekawe, ruch rządu jest tym bardziej sensowny, gdy weźmiemy pod uwagę prognozy Analityków Instytutu Badawczego Nomura. Przekonują, że do 2033 roku liczba niezamieszkałych domów w Japonii może wzrosnąć aż do 21 milionów! To blisko jedna trzecia domów wszystkich mieszkańców kraju. Już teraz ciężko wyobrazić sobie liczbę 8 mln, a co dopiero 21 mln.

– Do momentu, w którym nic się nie zmieni, będziemy musieli rozważyć zakaz budowy nowych domów. Taka decyzja może mieć zły wpływ na sytuację ekonomiczną kraju – powiedział Wataru Sakakibara z Instytutu Badawczego Nomura.

Zatem chyba nie pozostaje nic innego, jak skorzystać z oferty. Tu można sprawdzić ofertę dostępnych domów.