W każdej kategorii wybierane są 3 najlepsze zdjęcia. Jedno z nich zdobywa dodatkowo nagrodę główną. Autor otrzymuje 5000 dolarów. Ponadto, jego zdjęcie zostaje opublikowane na Instagramie National Geographic, a jest to profil obserwowany przez 95 milionów ludzi, więc ciężko o lepszą promocję swoich prac. Osoby, które zajęły pierwsze, drugie i trzecie miejsce w każdej z kategorii otrzymują odpowiednio 2500, 1500 i 750 dolarów.

Nagroda główna edycji 2018 powędrowała do fotografa-lotnika Jassena Todorova. Zwycięskie zdjęcie – zatytułowane „Unreal” – zostało wykonane z samolotu nad pustynią Mojave. Jak pisze National Geographic, „podejmuje temat, nad którym wisiało widmo przemilczenia”. Przedstawia jedno z 37 składowisk aut koncernu Volkswagen, które zostały wycofane z rynku, po tym jak w 2015 roku na jaw wyszedł fakt, że produkowane od 2009 roku samochody nie spełniały wymogów emisyjnych. Auta stoją tam i obrastają w kurz.

Drugie miejsce w kategorii nomen omen miejsce zdobył Nicholas Moir. Zdjęcie przedstawia samochód Forda Thunderbirda w niemal postapokaliptycznej scenerii. Ekipa Moira była świadkiem w Teksasie 16 tornad w ciągu 10 dni. Efektem ich ostatnich 24 godzin w tym miejscu jest właśnie ta fotografia.

Trzecie miejsce przypadło Christianowi Wernerowi. Tu z kolei uchwycono krajobraz wojenny w Syrii, w mieście Khalidya. Autor wspiął się na ruiny budynku i zrobił zdjęcie, choć groziło mu niebezpieczeństwo z powodu prowizorycznych ładunków wybuchowych.

W przypadku kategorii ludzie 1. miejsce zdobyła Mia Collins. Przedstawia ono fotografa z Kenii podczas jego ostatniego dnia pracy we własnym studio foto.

2. miejsce zgarnął Todd Kennedy. Zdjęcie wykonano podczas rodzinnych wakacji w Australii.

3. miejsce przypadło Avishekowi Dasowi. Zdjęcie zostało wykonane w Indiach podczas festiwalu Charak Puja.

Kategorię dzika natura wygrał Pim Volkers. Widzimy na nim stado gnu przekraczające Mara River w Tanzanii.

2. miejsce zdobył Jonas Beyer za zdjęcie „Deep Snow”. Fotografowi udało się uchwycić piżmowoły arktyczne.

3. miejsce przypadło Alison Langevad. Tu z kolei obserwujemy dwa białe nosorożce przy wodopoju w Zimanaga Game Reverve w Afryce. Smutnym faktem jest to, że zwierzęta pozbawiono rogów, by nie zachęcać kłusowników do zabicia ich.