Sztuczna wyspa ma powstać za około dwa lata. Jest to efekt przekopu Mierzei Wiślanej, który ma na celu gospodarcze ożywienie Warmii i Mazur poprzez stworzenie kanału żeglugowego. Ten umożliwi wpływanie do portu w Elblągu statkom o zanurzeniu do 4,5 metra, szerokości 20 metrów i długości do 100 metrów (lub zestawy barek do 180 metrów). Jest to polityczny projekt prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Sztuczna wyspa została zaprojektowana na planie elipsy o długości osi głównych 1932 m i 1192 m. Ma mieć wysokość 2-3 m nad poziomem morza i trafi na nią grunt wybrany z Zalewu Wiślanego. Ma powstać z użyciem elementów geosyntetycznych. Na konstrukcji kamiennej znajdą się dwa pola refulacyjne o pojemności 9,2 mln m sześc. Według informacji podanej przez „Gazetę Wyborczą”, obiekt nie będzie miejscem przeznaczonym dla turystów. Co ciekawe, ma on być widoczny nawet z kosmosu.

W chwili obecnej Urząd Morski w Gdyni ogłosił przetarg na realizację całej inwestycji, której szacowany koszt wynosi 880 mln złotych. Jednak jeden z rozmówców „Wyborczej” przyznał, że niemal na każdym etapie projektu będzie można spodziewać się niespodzianek, które spowolnią prace i zwiększą koszty. Oferty mogą być nadsyłane do 7 marca.