Choć każdy facet ma swoje preferencje, to najwyraźniej większość z nas lepiej postrzega blondynki od brunetek czy rudych. Tak przynajmniej wynika z badania opublikowanego w The Journal of Social Psychology. Naukowcy z Augsburg University w Minnesocie pokazali 110 panom zdjęcia kobiet o czarnych, brązowych i blond włosach o różnej długości. Następnie poprosili uczestników o ocenę każdej kobiety pod względem postrzeganego wieku, zdrowia, atrakcyjności i zdolności rodzicielskiej.

Wyniki pokazały, że w porównaniu z kobietami o ciemnych włosach, mężczyźni uznali blondynki nie tylko za bardziej atrakcyjne, ale młodsze i zdrowsze. Pojawił się jednak jeden minus w tym wszystkim – kobiety o jasnych włosach w oczach uczestników okazały się bardziej rozwiązłe. Ale naukowcy uważają, że chodzi raczej o to, że panowie po prostu chętniej idą na randki z blondynkami.

Jednak ciemnowłose kobiety nie wypadają wcale tak najgorzej. Wręcz przeciwnie. Mężczyźni w badaniu umieścili je w kategorii „materiał na żonę”. Ale totalnie zaskakującą informacją jest inny fakt – długie włosy najwyraźniej nie są aż tak atrakcyjne, jak myśleliśmy. Według badań kobiety z dłuższymi włosami są postrzegane przez mężczyzn jako mniej zdrowe i mniej atrakcyjne niż kobiety o włosach średniej długości. To ciekawe, trzeba przyznać. Jednak nie można tych wyników traktować zbyt serio. W końcu przeprowadzono je na dość małej liczbie osób.