Dzięki projektom cyfrowym DZT chciałoby podkreślić współczesny charakter obchodów jubileuszu Bauhausu. Z tego powodu została stworzona mikrostrona dostępna pod adresem www.germany.travel/bauhaus, która będzie główną platformą komunikacyjną kampanii. Na stronie zamieszczono krótki film animowany przedstawiający wpływ Bauhausu na rozwój designu, architektury, sztuki i rzemiosła. Spot pokazuje najważniejsze miejsca powstawania i działalności Bauhausu – Weimar, Dessau oraz Berlin, jak również liczne miejsca związane są z tym ruchem.

Cyfrowo odtworzony legendarny pokój Waltera Gropiusa będzie stanowił atrakcję VR (virtual reality) podczas spotkań branżowych i prasowych DZT. Jednym z projektów, który promuje rocznicę Bauhausu na arenie międzynarodowej, jest „Grand Tour of Modernity” (Wielki Szlak Modernizmu). To specjalna na tę okazję zaprojektowana trasa wycieczkowa, która umożliwi turystom lepsze poznanie idei Bauhausu.

„Jubileusz założenia szkoły Bauhausu to doskonała okazja, by umocnić pozycję Niemiec jako najważniejszego celu podróży kulturalnych w Europie” – stwierdza Petra Hedorfer, prezes zarządu DZT. „Wykorzystując technologię cyfrową i tworząc innowacyjne rodzaje wydarzeń chcemy podkreślić wciąż żywe dziedzictwo ruchu Bauhaus w Niemczech” – dodaje.

Budynek w 3D

Bardzo ciekawie wygląda akcja Tiny(BAU)haus. Projekt domu w stylu Bauhaus zostanie wykonany za pomocą druku 3D przy wykorzystaniu materiałów z recyklingu. Główny element projektu stanowi prostopadłościan o powierzchni 8 metrów kwadratowych. Wewnątrz budynku goście mogą poznać świat Bauhausu. Interaktywne instalacje przedstawiają miejsca związane z Bauhausem na terenie całych Niemiec. Tiny(BAU)haus po raz pierwszy zostanie zaprezentowany w lutym w Rotterdamie. Następnie posłuży w kampanii w innych krajach podczas wydarzeń prasowych i prezentacji prasowych DZT.

Filmy i blogi opatrzone hasztagiem #CelebratingBauhaus udokumentują projekt w mediach społecznościowych.

Muzea Bauhausu

Pomijając działania DZT, na 100. rocznicę powstania Bauhausu zostaną otwarte także dwa nowe muzea poświęcone szkole. Od 6 kwietnia Muzeum Bauhaus w Weimarze pokaże najstarszą na świecie kolekcję dzieł warsztatowych. Od 8 września goście Muzeum Bauhaus w Dessau będą mogli zapoznać się z rozwojem wytwarzania przedmiotów obrabianych.

Historia Bauhausu

Przypomnijmy, że ta słynna uczelnia artystyczno-rzemieślnicza powstała w Weimarze w 1919 roku. Założycielem Bauhausu był architekt Walter Gropius. Powstała z połączenia Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Rzemiosł Artystycznych. Wśród jej wykładowców byli m.in. malarze Paul Klee oraz Wassily Kandinsky.

W Bauhausie, szkole stawiającej na prostotę, funkcjonalność i racjonalizm, przyszli architekci, projektanci, malarze i graficy uczyli się wspólnie. Sztuka, rzemiosło i technika były w niej ściśle powiązane. Programem Bauhausu było stworzenie nowoczesnej architektury, integralnie związanej z innymi dziedzinami sztuki. Dążono do jedności estetycznych i technicznych dzieła. Styl był oszczędny w formie i odrzucał niepotrzebną dekoracyjność.

Uczelnia w Weimarze działała do 1925 roku w budynku zaprojektowanym przez Hanry van de Velde. Kiedy w Turyngii rok wcześniej objął rząd konserwatywny, szkołę Bauhausu oskarżono o szerzenie myśli socjalistycznej i wywrotową działalność. Gropius przeniósł ją wówczas do Dessau w Saksonii-Anhalt i zaprojektował dla niej nową siedzibę. Stworzył również Domy Mistrzów dla siebie i innych wykładowców Bauhausu: László Moholy-Nagy, Georga Muche, Oskara Schlemmera,Wassily’ego Kandinskiego i Paula Klee.

W 1932 r. Bauhaus musiał przenieść się do Berlina, a w 1933 r., po dojściu nazistów do władzy, został rozwiązany. Wielu twórców, aby uniknąć represji, wyemigrowało wówczas do Stanów Zjednoczonych. Historia Bauhausu była zatem krótka, ale jego modernistyczny styl wciąż inspiruje architektów, designerów i artystów na całym świecie. Obiekty powstałe dla Bauhausu znajdują się na liście UNESCO jako ikony klasycznego modernizmu.