Jak informuje dziennik „Independent”, ruch w tajemniczym projekcie „Blockchain”, który prowadzi zespół Facebooka, pojawił się kilka miesięcy po tym jak na jego czele stanął były prezes PayPal – David Marcus. Od tego momentu projekt rozwija się bardzo intensywnie.
Marcus na swoim blogu miał napisać, że Facebook pracuje nad rozwiązaniem, które pozwoli mu jak najefektywniej wykorzystać tzw. blockchain (system służący do przechowywania i przesyłania informacji o transakcjach zawartych w internecie).

Facebookowe pieniądze

Dziennik podaje także, że w grupie dowodzonej przez Davida Marcusa pracuje ok. 40 osób wyłonionych podczas procesu rekrutacyjnego. Wśród nich jest kilku specjalistów m.in. ze wspomnianego PayPala.W ogłoszeniu o prace, przez które Facebook poszukiwał osób do projektu, jest napisane, że głównym celem jest właśnie grupa blockchain. Ta miałaby pomóc oddać miliardom ludzi dostęp do rzeczy, których nie mają. Brzmi to nieco enigmatycznie, ale w treści ogłoszenia znalazł się także dopisek, że owe „rzeczy” mogą obejmować sprawiedliwe usługi finansowe, nowe sposoby oszczędzania czy nowe formy udostępniania informacji.

Pierwsza masowa kryptowaluta

To, zdaniem „Independent” wystarczająca przesłanka, aby stwierdzić, ze Facebook pracuje nad własną kryptowalutą. Co więcej, przy 2,2, miliarda użytkowników, powiązaniach z messangerem, Instagramem i Whatsappem – taka kryptowaluta mogłaby stać się pierwszą  rozpowszechnioną na tak dużą skalę.
Facebook nie odniósł się bezpośrednio do pytań o wprowadzenie takiej waluty jednak znając dotychczasowe działania tego giganta, nie można wykluczyć że niebawem zaproponuje nową formę transakcji handlowych i biznesowych.