Za sprawą Opportunity potwierdziły się przypuszczenia naukowców, że na Czerwonej Planecie istniały kiedyś rzeki i morza, które sprzyjały istnieniu prymitywnych form życia. Łazik odkrył też na powierzchni planety kosmiczne skały pochodzące z głębi kosmosu. Jego pracę zakończyła globalna burza pyłowa, która miesiącami uniemożliwiała jego ładowanie za pomocą paneli słonecznych.

NASA po raz ostatni skontaktowała się ze swoją sondą 10 czerwca 2018 roku. Od tamtego czasu wielokrotnie próbowano wybudzić sześciokołowego robota, ale bez powodzenia. Naukowcy poinformowali, że podjęli niemal tysiąc prób kontaktu z nim.

„Nasza ukochana sonda zamilkła. Stoję więc tu przed wami i z wyrazami uznania, dumy i wdzięczności ogłaszam koniec misji Opportunity” – powiedział Thomas Zurbuchen z NASA.

Opportunity przebywał na Marsie od 2004 roku, poszukując potencjalnych śladów życia na obcej planecie.  Zasilany bateriami słonecznymi pojazd miał w założeniu przebyć około kilometra, a jego misja była zaplanowana na zaledwie 90 dni. W trakcie wyszło, że łazik jest nieprawdopodobnie wytrzymały. W sumie przejechał 45 kilometrów, stając się najdłużej działającym robotem wysłanym na Marsa przez ludzi. Na Ziemię wysłał blisko 300 tys. fotografii.

Łaziki na Marsie

W tej chwili na Marsie znajdują się dwa urządzenia: łazik Curiosity oraz lądownik InSight. W przypadku tego drugiego, który wylądował na Marsie w listopadzie tamtego roku, NASA chce, aby jego misja odpowiedziała m.in. na pytanie, dlaczego Czerwona Planeta i Ziemia, czyli planety powstałe z tej samej pierwotnej materii ponad 4,5 miliarda lat temu, tak bardzo różnią się od siebie.

InSight jako pierwsza użyje robotycznego ramienia do umieszczania instrumentów na powierzchni innej planety. Również jako pierwsza wwierci się na 5 metrów pod powierzchnię Marsa, czyli 15 razy głębiej, niż dotychczas dokonane wiercenia. Także jako pierwsza użyje magnetometru na powierzchni Czerwonej Planety. To wszystko pozwoli poznać strukturę Marsa i doprecyzować wiedzę na temat jądra planety – czy jego zewnętrza część jest płynna, a może stała? Lądownik ma działać do 21 listopada 2020 roku.

sztos.pl instagram @sztos.pl