
Tysiące dolarów mogli zarobić hakerzy, którzy ukradli konta użytkownikom Spotify. Według dziennikarza BBC wszystko po to, by nabić dodatkowe odsłuchy nieistniejącym artystom.
Cała sprawa brzmi dość skomplikowanie, ale w rzeczywistości jest bardzo prosta. Otóż zdaniem Jonathana Griffina, dziennikarza BBC, hakerzy dokonali włamań na konta użytkowników Spotify, następnie założyli profile fałszywych zespołów muzycznych i nabijali odsłuchy ich utworów. W ten sposób mieli zarobić z tantiem spore pieniądze. Co więcej tego typu atak mógł być powiązany z poprzednią aferą wokół Spotify i Facebooka.
my spotify was hacked a couple months ago, so to whoever that was – your top sub genre was reggaton flow and your top artist was bergenulo five, my dude
— ᴹᶦˡˡᶦᵉ Robbie ᴮʳᵒʷⁿ (@robbiegirl) 7 grudnia 2018
My @Spotify got hacked into this year, so I’ve no idea who DJ Echores or Bergenulo Five are… but „The Louder I Call, The Faster It Runs” by @wyeoak is seriously special.
Highly recommended to all high jackers and account thieves everywhere. pic.twitter.com/mo9moUbSRl
— Graeme – FossilArcade (@FossilArcade) 10 grudnia 2018
Niestety, poza poszlakami w formie kilku postów na Twitterze oraz namierzeniu kilku fake’owych kont nieistniejących zespołów na Spotigy nie ma żadnego oficjalnego potwierdzenia tej tezy. Griffin najpierw dokopał się do kilku kont zespołów, które nie istnieją poza Spotify, czyli prawdopodobnie nie ma takich grup muzycznych. Następnie dotarł do informacji, że niektórzy użytkownicy serwisu zauważyli na swoich kontach tajemnicze playlisty i odtworzenia piosenek, których nigdy nie słuchali.
Dziennikarz podaje przykłady takich zespołów jak: Bergenulo Five, Bratte Night, DJ Bruej czy Doublin Night. Każdy z nich ma na swoim koncie na Spotify kilka, z reguły krótkich utworów bardzo ubogich lirycznie lub wręcz instrumentalnych. Dodatkowo ilustrowane są one bardzo ogólną okładką. No i najważniejsze jest to, że poza Spotify nie istnieją.
Serwis co prawda zaprzeczył, jakoby doszło do jakiegokolwiek załamania barier ochronnych i ataku hakerskiego na serwis, jednak nie odpowiada na pytania dotyczące tajemniczych zespołów.
Co ciekawe, BBC donosi również, że od czasu opublikowania materiału na ich portalu większość tajemniczych artystów zniknęło z serwisu.