Aplikacja nie jest szczególnie skomplikowana od strony technicznej. Jeżeli połączenie przychodzące wykonane jest z numeru będącego w bazie, posiadacze aplikacji zobaczą przy nim odpowiedni opis, co może pomóc podjąć decyzję o odebraniu telefonu, albo nawet zablokowaniu niechcianego kontaktu.

Z racji, że program jest nowy, nie mamy jeszcze całkowitej pewności, że ustrzeże nas przed każdym atakiem telemarketerów. Jednak z racji, że każdy użytkownik może dodawać nowe kontakty, to można mieć nadzieję, że wraz ze wzrostem społeczności baza potencjalnie niechcianych numerów będzie cały czas powiększać się. Warto zwrócić uwagę, że aby konkretny numer trafił do bazy, musi on zostać zgłoszony kilkukrotnie przez różnych użytkowników. Jest to akurat bardzo dobre rozwiązanie, bowiem wyklucza pomyłki lub fałszywe zgłoszenia.

Twórca o aplikacji

Twórcą „Czyj to numer” jest Maciej Kujawa. W rozmowie z portalem CHIP.pl, wyjaśnił, jak powstała apka:

– Kogo nie zapytałem miał podobne przejścia. Pewnego razu zabrałem zaprzyjaźnionych programistów nad morze. Zastawiliśmy pokój hotelowy komputerami i tak kodowaliśmy przez kilka dni bez przerwy. Cel był jeden, rozwiązać problem nieznanych połączeń tak, żeby nawet kilkulatek wiedział jak użyć naszej apki. Do tego aplikacja miała być darmowa, bez reklam, bez śledzenia, bez skanowania kontaktów. Jednym słowem chcieliśmy zrobić coś naprawdę dobrego – powiedział.

Chip.pl wspomniał o fakcie, że przedsiębiorstwa telemarketingowe często generują zmieniające się numery, by mylić użytkowników. Kujawa w ten sposób wypowiedział się na temat tej kwestii:

– Numery telemarketerów nie powstają tak szybko. Raczej są usypiane niż porzucane. Nasza walka z telemarketerami nie jest możliwa bez kilku pierwszych ofiar, które zgłaszają numer. Długofalowo chcemy zmienić zasady gry. Obecna relacja pomiędzy telemarketerem a użytkownikiem telefonu to kilku na jednego. Duży zasięg naszej aplikacji może spowodować, że w przyszłości będzie kilku na wszystkich – dodał.

Nie pierwsza taka aplikacja, ale mniej uciążliwa od reszty

Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że „Czyj to numer” nie jest pierwszą tego typu aplikacją w internecie. Na Androidzie i iOS-ie znajdziemy parę innych, ale pozostawiają one wiele do życzenia, szczególnie w kwestii wygody korzystania. Każdorazowe uruchamianie przeglądarki i wpisywanie do niej interesującego nas numeru jest dość męczące. To samo z podawaniem wielu danych, jak własny numer telefonu, lokalizacja i dostęp do kontaktów.

„Czyj to numer” wysuwa się na prowadzenie w aplikacjach sprawdzających numery telefonów za sprawą prostej obsługi i małej inwazyjności, bowiem nie wymaga od nas niczego, prócz samej instalacji. To co szczególnie pozytywne, to fakt, że nie jesteśmy nękani też żadnymi reklamami. „Czyj to numer” można bez problemu pobrać za darmo w Google Play i AppStore. Wydawana jest przez THE FAT CAT. Warto wspomnieć, że podobną funkcję spełnia też apka Truecaller.