Rozwiązanie, które proponuje Ford jest genialne, a zrazem banalne w swej prostocie. Oto sprytne łóżko, ze specjalnym materacem, który wyczuwa ruchy osób na nim śpiących. Gdy tylko jedna z nich wejdzie na część łóżka tej drugiej – materac automatycznie przesunie ją na odpowiednią połowę łóżka.

Podczas snu ciągle się ruszamy

Rozwiązanie to może okazać się rewolucyjne, gdyż według badań aż 25 procent społeczeństwa budzi się bardziej wyspanym w momencie gdy śpi w łóżku solo. To z powodu tego, że ich partner lubi kręcić się podczas snu często spychając ich przy tym z łóżka. A w przypadku par czy małżeństw spanie osobno może się nie sprawdzić na dłuższą metę. Co ciekawe, według dr Neila Stanleya, eksperta ds. snu, większość z nas w czasie snu zmienia pozycję od 12 do 20 razy. I dla osoby śpiącej obok nas może być to problematyczne.

Smart Bed od Forda

Tymczasem specjalne, sprytne łóżko zadba o komfort śpiących na nim osób.

Cała sztuczka polega na specjalnym materacu, który zamontowany jest na rolkach umożliwiających przesuwanie go w prawo lub lewo. Dzięki zainstalowanym czujnikom materac wyczuwa zmianę nacisku na różne części łóżka i uruchamia mechanizm, który dąży do rozłożenia tego nacisku na dwie połowy łóżka.

Samochody w służbie snu

Materac powstał w ramach eksperymentu, który przeprowadził jeden z czołowych producentów samochodów – Ford. W jego ramach firma chciała przekonać się, czy technologia samochodowa może pomóc w lepszym śnie. Dlatego do stworzenia materaca wykorzystano elementy, jakie znamy z samochodów, takie jak czujniki nacisku. Z kolei najważniejszy element, czyli przesuwany materac, powstał w oparciu o system wspomagający utrzymanie pojazdu w pasie ruchu.