Kiedy producent oprogramowania Credentials Sharing Insight zlecił firmie Magid zbadanie skali tego procederu, okazało się, że ok. 25 proc. osób udostępnia hasła do konta VoD swoim znajomym. Stąd Synamedia wymyśliła AI, które ma ukrócić tego typu praktyki.

Zadaniem sztucznej inteligencji będzie sprawdzanie daty i lokalizacji logowania na konto oraz wskazywanie przypadków, gdy jest ono współdzielone. Wykorzystuje w tym celu technologię uczenia maszynowego oraz metodę analizy behawioralnej. Oprogramowanie rzekomo jest na tyle precyzyjne, że potrafi odróżnić dzielenie się kontem w rodzinie od przekazywania go znajomym, czy nawet rodzinie mieszkającej pod innym adresem.

Co w takim razie może się wydarzyć, gdy ktoś zostanie namierzony? Sztuczna inteligencja ma przedstawić ofertę dostępu premium, która pozwala legalizować dodatkowych oglądających. A to rzecz jasna oznaczać będzie droższy plan taryfowy. AI ma wyłapać również wszystkie osoby, które zbijają kasę na sprzedawaniu loginów i haseł dostępu w internecie. Testy AI trwają już w dobre, ale póki co nie wiadomo, które serwisy będą chciały skorzystać z usług Synamedia.

Co z Netflixem?

Firma uważa, że ich narzędzie jest koniecznością. Serwisy VoD tracą na nielegalnym współdzieleniu kont miliardy dolarów. Parks Associates oszacowało, że w 2021 roku płatna telewizja straci na tym 9,9 mld dolarów, zaś operatorzy usług dodatkowych 1,2 mld dolarów.

„Dzielenie się kontem staje się zbyt kosztowne, więc nie można tego dłużej ignorować. Nasze nowe narzędzie da operatorom możliwość podejmowania odpowiednich kroków w tej sprawie. Wielu użytkowników chętnie zapłaci dodatkowo za konto premium, jeśli będą mogli dzielić konto z większą liczbą znajomych” – powiedział Jean Marc Racine z firmy Synamedia.

Uspokajamy. Wszystkie osoby, które wraz z przyjaciółmi korzystają z Netflixa w ten sposób raczej nie powinny mieć powodów do zmartwień – gigant streamingowy nie ma nic przeciwko tego typu praktykom. Przynajmniej na tę chwilę. Póki co Netflix dość dobrze radzi sobie w monitorowaniu swoich użytkowników.